ATFC-0201-3N6B-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ATFC-0201-3N6B-T
Manufacturer
Abracon
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 3.6NH 150MA 1.2OHM SMD
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Mounting Type :
Surface Mount
Saturation Current :
Number of Functions :
1
Core Material :
Ceramic
Product Category :
RF Inductors - SMD
Shielding :
Unshielded
Length :
0.6 mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Surface Mount :
yes
Q Factor :
8
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Type :
Fixed Inductors
Product :
RF Inductors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Reach Compliance Code :
Compliant
Self Resonant Frequency :
6 GHz
Ratings :
Material - Core :
Ceramic
Max Operating Temperature :
85 °C
Width :
0.3 mm
Q @ Freq :
8 @ 500MHz
Height :
0.23 mm
Case/Size Code :
Type :
Thin Film
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package :
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Height - Seated (Max) :
0.011 (0.28mm)
Inductance-Nom (L) :
0.0036 µH
DC Resistance :
1.2 Ω
Current - Saturation :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Number of Pins :
2
Diameter :
Pbfree Code :
yes
Termination Style :
SMD/SMT
Current Rating (Amps) :
150mA
Mounting Style :
PCB Mount
Number of Terminals :
2
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.1nH
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Special Feature :
INDUCTANCE TOLERANCE IS 0.1,0.2,0.3 NANOHENRY, Q MEASURED AT 500MHZ
ECCN Code :
EAR99
Brand :
RoHS :
Details
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Frequency - Self Resonant :
6GHz
HTS Code :
Termination :
Standard
Inductance Frequency - Test :
500kHz
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Max DC Current :
150 mA
Height Seated (Max) :
0.011 0.28mm
Shielded :
No
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Test Frequency :
500 MHz
Composition :
Thin Film
Quality Factor-Min (at L-nom) :
8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - reflowed over Nickel (Ni) barrier
Min Operating Temperature :
-25 °C
Current - Saturation (Isat) :
Inductance :
3.6nH
Rated Current-Max :
0.15A
Depth :
350 µm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Case Code (Imperial) :
Current Rating :
150mA
Series :
ATFC-0201
Product Status :
Active
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Operating Temperature :
-25°C~85°C
DC Resistance (DCR) :
1.2Ohm Max
Number of Terminations :
Datasheets
ATFC-0201-3N6B-T
Abracon ATFC-0201-3N6B-T
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD