ATCC-211B-035-335M-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ATCC-211B-035-335M-T
Manufacturer
Abracon
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 3.3UF 20% 35V 1411
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Tantalum Capacitors
Voltage - Rated DC :
35V
Voltage - Rated :
35V
Manufacturer Size Code :
B
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
11 Weeks
Depth :
2.8mm
Lead Free :
Lead Free
ESR :
3.5 Ohms
Type :
Molded
Lifetime @ Temp. :
Height :
1.9mm
Product Category :
Tantalum Capacitors - Solid SMD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.5Ohm
Capacitance :
3.3μF
Width :
2.794mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Length :
3.5mm
Mount :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Brand :
Features :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Leakage Current :
1.2μA
Published :
Termination Style :
SMD/SMT
Dissipation Factor :
6 %
Subcategory :
Capacitors
Product :
Tantalum Solid Surface Mounts
Max Operating Temperature :
125°C
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height - Seated (Max) :
0.083 (2.10mm)
Failure Rate :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
ATCC-211
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm