ATCA-08-681M-H
Mfr.Part #
ATCA-08-681M-H
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Description
FIXED IND 680UH 5A 105 MOHM TH
Fixed Inductors
Max Operating Temperature :
105 °C
Series :
ATCA
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Lifecycle Status :
New (Last Updated: 2 years ago)
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Height :
21.5 mm
DC Resistance (DCR) :
105mOhm Max
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
1.673Dia 42.50mm
Height - Seated (Max) :
0.846 (21.50mm)
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Current Rating :
5A
Diameter :
42.5 mm
Current Rating (Amps) :
5A
Tolerance :
±20%
Q @ Freq :
Min Operating Temperature :
-40 °C
Package / Case :
Radial, Horizontal (Open)
Inductance :
680μH
Length :
42.5 mm
Datasheets
ATCA-08-681M-H
Abracon ATCA-08-681M-H
ATCA-08-681M-H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD