ATCA-07-851M-H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ATCA-07-851M-H
Manufacturer
Abracon
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 850UH 2A 211 MOHM TH
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Factory Lead Time :
7 Weeks
Shielding :
Unshielded
Current Rating (Amps) :
2A
DC Resistance (DCR) :
211mOhm Max
Lifecycle Status :
New (Last Updated: 2 years ago)
RoHS :
Non-Compliant
Length :
36 mm
Current - Saturation (Isat) :
Height Seated (Max) :
0.768 19.50mm
Package / Case :
Radial, Horizontal (Open)
Product :
Power Inductors
Brand :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Material - Core :
Iron Powder
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tray
Height :
19.5 mm
Application :
Power
Package :
Tray
Termination :
Standard
Q @ Freq :
Product Category :
Power Inductors - Leaded
Type :
Toroidal
Mounting Style :
PCB Mount
Frequency - Self Resonant :
Min Operating Temperature :
-40 °C
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Max Operating Temperature :
105 °C
Current - Saturation :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Published :
Height - Seated (Max) :
0.768 (19.50mm)
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
ATCA
Product Type :
Fixed Inductors
Diameter :
36 mm
Current Rating :
2A
Tolerance :
±20%
Product Status :
Active
Mounting Type :
Through Hole
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Inductance :
850μH
Size / Dimension :
1.417Dia 36.00mm
Ratings :
Termination Style :
Radial
Datasheets
ATCA-07-851M-H
Abracon ATCA-07-851M-H
ATCA-07-851M-H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD