ATCA-06-391M-H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ATCA-06-391M-H
Manufacturer
Abracon
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 390UH 4A 88 MOHM TH
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
HTS Code :
Product :
Power Inductors
Package :
Tray
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Mounting Style :
PCB Mount
RoHS :
Details
Current - Saturation :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Frequency - Self Resonant :
Shielding :
Unshielded
Termination Style :
Radial
Length :
32 mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Series :
ATCA
Size / Dimension :
1.260Dia 32.00mm
Tolerance :
±20%
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Type :
Toroidal
Package / Case :
Radial, Horizontal (Open)
Height - Seated (Max) :
0.630 (16.00mm)
Product Category :
Power Inductors - Leaded
Packaging :
Tray
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Published :
Product Type :
Fixed Inductors
Diameter :
32 mm
Current - Saturation (Isat) :
Q @ Freq :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Brand :
Current Rating (Amps) :
4A
ECCN Code :
EAR99
Application :
Power
Material - Core :
Iron Powder
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Standard
Ratings :
Reach Compliance Code :
Unknown
Inductance :
390μH
RoHS Status :
RoHS Compliant
DC Resistance (DCR) :
88mOhm Max
Current Rating :
4A
Height :
16 mm
Height Seated (Max) :
0.630 16.00mm
Datasheets
ATCA-06-391M-H
Abracon ATCA-06-391M-H
ATCA-06-391M-H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD