ATCA-06-132M-H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ATCA-06-132M-H
Manufacturer
Abracon
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.3MH 1A 585 MOHM TH
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation :
Q @ Freq :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Packaging :
Tray
Application :
Power
DC Resistance (DCR) :
585mOhm Max
Product :
Power Inductors
Height Seated (Max) :
0.630 16.00mm
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
RoHS Status :
RoHS Compliant
Material - Core :
Iron Powder
Type :
Toroidal
Diameter :
32 mm
Shielding :
Unshielded
Factory Lead Time :
7 Weeks
Length :
32 mm
ECCN Code :
EAR99
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Current Rating :
1A
Termination Style :
Radial
HTS Code :
Product Type :
Fixed Inductors
Product Category :
Power Inductors - Leaded
Brand :
Current - Saturation (Isat) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Size / Dimension :
1.260Dia 32.00mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Product Status :
Active
Tolerance :
±20%
Height :
16 mm
Frequency - Self Resonant :
Inductance :
1.3mH
Current Rating (Amps) :
1A
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Standard
Ratings :
Package :
Tray
Mounting Style :
PCB Mount
Height - Seated (Max) :
0.630 (16.00mm)
Package / Case :
Radial, Horizontal (Open)
Series :
ATCA
RoHS :
Details
Published :
Datasheets
ATCA-06-132M-H
Abracon ATCA-06-132M-H
ATCA-06-132M-H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD