ATCA-02-290M-H
Mfr.Part #
ATCA-02-290M-H
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Description
FIXED IND 29UH 4A 20 MOHM TH
Diameter :
22 mm
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Height - Seated (Max) :
0.488 (12.40mm)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Frequency - Self Resonant :
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Package / Case :
Radial, Horizontal (Open)
Length :
22 mm
Current Rating :
4A
Tolerance :
±20%
Inductance :
29μH
Height :
12.5 mm
DC Resistance (DCR) :
20mOhm Max
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Current Rating (Amps) :
4A
Datasheets
ATCA-02-290M-H
Abracon ATCA-02-290M-H
ATCA-02-290M-H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD