ATCA-02-220M-V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ATCA-02-220M-V
Manufacturer
Abracon
Package / Case
Radial, Vertical (Open)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 22UH 5A 14 MOHM TH
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation :
Mounting Style :
PCB Mount
Frequency - Self Resonant :
Ratings :
Series :
ATCA
ECCN Code :
EAR99
Package :
Tray
Current - Saturation (Isat) :
Reach Compliance Code :
Unknown
Type :
Toroidal
Termination Style :
Radial
HTS Code :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Current Rating :
5A
Packaging :
Tray
Product Category :
Power Inductors - Leaded
Product Type :
Fixed Inductors
Mounting Type :
Through Hole
Height :
22 mm
Material - Core :
Iron Powder
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
DC Resistance (DCR) :
14mOhm Max
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.866Lx0.492W 22.00mmx12.50mm
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Shielding :
Unshielded
Length :
12.5 mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Termination :
Standard
Product Status :
Active
Application :
Power
Brand :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Q @ Freq :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Diameter :
22 mm
Tolerance :
±20%
Inductance :
22μH
Current Rating (Amps) :
5A
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Published :
RoHS :
Details
Package / Case :
Radial, Vertical (Open)
Height - Seated (Max) :
0.866 (22.00mm)
Product :
Power Inductors
Datasheets
ATCA-02-220M-V
Abracon ATCA-02-220M-V
ATCA-02-220M-V datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Abracon LLC stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD