AT93C86A-10SI-2.7
Mfr.Part #
AT93C86A-10SI-2.7
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC EEPROM 16KBIT SPI 2MHZ 8SOIC
Memory
Seated Height-Max :
1.75 mm
Product Status :
Obsolete
Series :
Write Cycle Time-Max (tWC) :
10 ms
Qualification Status :
Not Qualified
Base Part Number :
AT93C86A
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Memory Density :
16384 bit
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Package Shape :
RECTANGULAR
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5 V
Temperature Grade :
Industrial
Parallel/Serial :
Serial
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Memory Format :
EEPROM
Terminal Pitch :
1.27 mm
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Memory IC Type :
EEPROM
Packaging :
Tube
Number of Words :
1024 words
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Serial Bus Type :
Microwire
Write Cycle Time - Word, Page :
10ms
Supplier Device Package :
8-SOIC
HTS Code :
Terminal Position :
Dual
Package :
Tube
Memory Width :
16
Width :
3.9 mm
Atmel Corporation
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Memory Type :
Non-Volatile
Terminal Form :
Gull wing
Memory Organization :
2K x 8, 1K x 16
Number of Functions :
1
Alternate Memory Width :
8
Memory Size :
16Kb 2K x 8 1K x 16
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminals :
8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Base Product Number :
AT93C86A
Length :
4.9 mm
Pin Count :
Organization :
1KX16
Clock Frequency :
2MHz
ECCN Code :
EAR99
Memory Interface :
SPI
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7 V
Terminal Finish :
TIN LEAD
Datasheets
AT93C86A-10SI-2.7
Introducing Memory Microchip Technology AT93C86A-10SI-2.7 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:AT93C86A, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Surface Mount, AT93C86A-10SI-2.7 pinout, AT93C86A-10SI-2.7 datasheet PDF, AT93C86A-10SI-2.7 amp .Beyond Memory Microchip Technology AT93C86A-10SI-2.7 ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology AT93C86A-10SI-2.7
[Memory Microchip Technology AT93C86A-10SI-2.7] Overview
With its high-speed SPI interface operating at 2MHz, this EEPROM delivers rapid data transfer rates, ensuring efficient operation in demanding environments. The compact 8SOIC package enhances space utilization while providing reliable functionality, meeting the stringent requirements of modern electronics.
AT93C86A-10SI-2.7 Features
  • 16KBIT EEPROM
  • SPI Interface
  • 2MHz Operating Frequency