AT91M55800-33CI
Mfr.Part #
AT91M55800-33CI
Package / Case
176-LFBGA
Description
IC MCU 16/32BIT ROMLESS 176BGA
Connectivity :
EBI/EMI, SPI, UART/USART
Package / Case :
176-LFBGA
Base Product Number :
AT91M55800
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supplier Device Package :
176-BGA (13x13)
Data Converter :
A/D 8x10b; D/A 2x10b
Core Size :
16/32-Bit
Packaging :
Tray
Base Part Number :
AT91M55800
Core Processor :
ARM7®
EEPROM Size :
Oscillator Type :
Internal
Program Memory Size :
Published :
Speed :
33MHz
Series :
AT91
Mounting Type :
Surface Mount
Program Memory Type :
ROMless
RAM Size :
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V