AT91M42800-33AI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AT91M42800-33AI
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
144-LQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
CPU Family :
ARM7
Published :
Qualification Status :
Not Qualified
Number of I/O :
54
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Core Processor :
ARM7®
PWM Channels :
yes
Number of Terminals :
144
Terminal Finish :
TIN LEAD
Core Size :
16/32-Bit
Supply Voltage :
3.3V
Mounting Type :
Surface Mount
Oscillator Type :
Internal
ECCN Code :
3A991.A.2
Number of I/O Lines :
54
Package / Case :
144-LQFP
Program Memory Size :
Terminal Position :
QUAD
Width :
20mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Bit Size :
32
Clock Frequency :
33MHz
DMA Channels :
No
Microchip Technology Inc
Peripherals :
WDT
Has ADC :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
1.6mm
Terminal Form :
Gull wing
Temperature Grade :
Industrial
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supplier Device Package :
144-LQFP (20x20)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Package Shape :
Square
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
JESD-30 Code :
S-PQFP-G144
External Data Bus Width :
16
Product Status :
Obsolete
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
JESD-609 Code :
e0
ROM Programmability :
n/a
RAM (bytes) :
Reach Compliance Code :
not_compliant
ROM (words) :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Packaging :
Tray
Address Bus Width :
24
Base Part Number :
AT91M42800
Program Memory Type :
ROMless
Terminal Pitch :
0.5mm
EEPROM Size :
DAC Channels :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Package :
Tray
Speed :
33MHz
Base Product Number :
AT91M42800
RAM Size :
8K x 8
Connectivity :
EBI/EMI, SPI, UART/USART
Series :
AT91
HTS Code :
Length :
20mm
Seated Height-Max :
1.6 mm