AT90S2343-10SC
Mfr.Part #
AT90S2343-10SC
Package / Case
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8SOIC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of I/O :
5
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Package / Case :
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Speed :
10MHz
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Base Product Number :
AT90S2343
Series :
AVR® 90S
Program Memory Size :
2KB 1K x 16
Base Part Number :
AT90S2343
Flash
Product Status :
Obsolete
RAM Size :
128 x 8
Supplier Device Package :
8-SOIC
EEPROM Size :
128 x 8
Package :
Tube
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Operating Temperature :
0°C~70°C
Data Converters :
Datasheets
AT90S2343-10SC
Introducing Microcontrollers Microchip Technology AT90S2343-10SC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-SOIC (0.209, 5.30mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:AT90S2343, Operating Temperature:0°C~70°C, AT90S2343-10SC pinout, AT90S2343-10SC datasheet PDF, AT90S2343-10SC amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology AT90S2343-10SC ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology AT90S2343-10SC
Microcontrollers Microchip Technology AT90S2343-10SC Overview
The Microcontrollers Microchip Technology AT90S2343-10SC is a high-performance, low-power 8-bit MCU from Microchip Technology, tailored for advanced control applications. Featuring a robust 2KB of flash memory and operating at a speed of up to 10 MHz, this microcontroller combines functionality and efficiency in a compact 8SOIC package. Ideal for embedded applications, the AT90S2343-10SC offers a versatile solution for designers looking to leverage superior processing capability with minimal power consumption. This product is designed to meet the rigorous demands of both simple and complex tasks within a wide range of electronic systems.
AT90S2343-10SC Features
The AT90S2343-10SC microcontroller boasts several key features that make it a preferred choice for developers and engineers. Key features include an 8-bit AVR processor, 2KB of ISP flash memory, 128 bytes of EEPROM, and 128 bytes of internal SRAM. It supports a wide voltage range of 2.7V to 6V and includes essential peripherals like two 8-bit timer/counters, a 10-bit analog-to-digital converter, and a programmable watchdog timer with internal oscillator. These features ensure high performance and reliability for various applications.