AT90S1200A-12PC
Mfr.Part #
AT90S1200A-12PC
Package / Case
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20DIP
Operating Temperature :
0°C~70°C
Supplier Device Package :
20-PDIP
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peripherals :
POR, WDT
EEPROM Size :
64 x 8
Program Memory Size :
1KB 512 x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Speed :
12MHz
Base Part Number :
AT90S1200
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Product Status :
Obsolete
Package / Case :
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Number of I/O :
15
Base Product Number :
AT90S1200
Tube
Datasheets
AT90S1200A-12PC
Introducing Microcontrollers Microchip Technology AT90S1200A-12PC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~70°C, Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:AT90S1200, Package / Case:20-DIP (0.300, 7.62mm), AT90S1200A-12PC pinout, AT90S1200A-12PC datasheet PDF, AT90S1200A-12PC amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology AT90S1200A-12PC ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology AT90S1200A-12PC
Microcontrollers Microchip Technology AT90S1200A-12PC Overview
AT90S1200A-12PC Features
  • 8-bit AVR Microcontroller
  • 1KB of in-system programmable Flash
  • 64 Bytes of EEPROM
  • 64 Bytes SRAM
  • Up to 10 MIPS throughput at 10 MHz