AT90S1200-12YI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AT90S1200-12YI
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20SSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Packaging :
Tube
Base Part Number :
AT90S1200
DMA Channels :
No
Core Processor :
AVR
Oscillator Type :
Internal
Connectivity :
SPI
Number of I/O :
15
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Length :
7.2 mm
Base Product Number :
AT90S1200
Package Shape :
RECTANGULAR
Terminal Pitch :
0.65 mm
Atmel Corporation
Power Supplies :
5 V
Bit Size :
8
Package :
Tube
HTS Code :
CPU Family :
AVR RISC
RAM Size :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Subcategory :
Microcontrollers
Speed :
12MHz
Width :
5.3 mm
Surface Mount :
yes
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Core Size :
8-Bit
Number of I/O Lines :
15
ROM (words) :
512
Series :
AVR® 90S
DAC Channels :
No
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
JESD-609 Code :
e0
PWM Channels :
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Form :
Gull wing
Pin Count :
20
Terminal Position :
Dual
ROM Programmability :
Flash
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Data Converters :
Number of Terminals :
20
Program Memory Type :
Flash
Operating Temperature :
-40°C~85°C
EEPROM Size :
64 x 8
Published :
Seated Height-Max :
2 mm