AT90PWM3-16MQ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AT90PWM3-16MQ
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
32-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Packaging :
Tray
Device Core Size :
8(b)
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Package :
Tape and Reel (TR)
Base Product Number :
AT90PWM3
RAM Size :
512 x 8
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
PWM Channels :
yes
Terminal Pitch :
0.65mm
Watchdog Timer :
yes
Number of ADC Channels :
11 Channel
Height Seated (Max) :
0.9mm
Interfaces :
SPI/USART
Memory Size :
8kB
Number of Terminations :
32
DAC Channels :
Frequency :
16MHz
Contact Plating :
Tin
Package / Case :
32-VQFN Exposed Pad
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Series :
AVR® 90PWM Lighting
Power Supplies :
3/5V
ROM (words) :
Factory Lead Time :
20 Weeks
# I/Os (Max) :
27
RoHS :
Details
Base Part Number :
AT90PWM3
Operating Temperature (Min) :
-40C
Number of Timers - General Purpose :
2
Operating Temperature (Max) :
105C
Temperature Grade :
Industrial
CPU Family :
AVR RISC
Terminal Form :
NO LEAD
Package Type :
QFN EP
Package Shape :
Square
Data Bus Width :
8B
Operating Supply Voltage (Min) :
2.7(V)
Mount :
Surface Mount
Has ADC :
Program Memory Type :
Flash
Speed :
16MHz
Clock Freq :
Reach Compliance Code :
Compliant
JESD-609 Code :
e3
Programmable :
Number of I/Os :
27 I/O
Number of Pins :
32
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Radiation Hardening :
No
Supply Voltage :
3V
Data Converters :
A/D 11x10b; D/A 1x10b
DMA Channels :
No
Published :
EEPROM Size :
512 x 8
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-30 Code :
S-XQCC-N32
Core Size :
8-Bit
Number of I/O :
27
Oscillator Type :
Internal
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Operating Temperature Classification :
Industrial
Product Status :
Active
Device Core :
AVR
Pbfree Code :
Mounting Style :
SMD/SMT
Pin Count :
Total Internal Ram Size :
512B(kB)
Operating Temp Range :
-40C to 105C
Supply Current-Max :
24 mA
Seated Height-Max :
0.9 mm
Length :
7mm
Core Processor :
AVR
Operating Supply Voltage (Typ) :
3.3/5(V)
Width :
7 mm
Lead Free :
Lead Free
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2.7V MINIMUM SUPPLY AT 8 MHZ
Supplier Device Package :
32-QFN (7x7)
ROM Programmability :
Flash
Interface :
SPI, UART, USART
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~5.5V
Bit Size :
8
Data Converter :
A/D 11x10b; D/A 1x10b
Access Time :
16 μs
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
DAC Resolution :
10
Connectivity :
SPI, UART/USART
Brand :
RAM (bytes) :
512
Microchip
Interface Type :
SPI/USART
Number of Terminals :
Number of I/O Lines :
Instruction Set Architecture :
RISC
Rad Hardened :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Position :
QUAD
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Terminal Finish :
MATTE TIN
Height :
0.95 mm