AT90CAN128-16MJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AT90CAN128-16MJ
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
64-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Core Size :
8-Bit
Supplier Device Package :
64-QFN (9x9)
Number of I/O :
53
Data Converter :
A/D 8x10b
Package / Case :
64-VFQFN Exposed Pad
Series :
AVR® 90CAN
Published :
Program Memory Type :
Flash
Package :
Tray
Data Converters :
A/D 8x10b
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Obsolete
Base Part Number :
AT90CAN128
Speed :
16MHz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Core Processor :
AVR
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~5.5V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
RAM Size :
4K x 8
Packaging :
Tray
Base Product Number :
AT90CAN128
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
EEPROM Size :
4K x 8
Oscillator Type :
Internal
Datasheets
AT90CAN128-16MJ
Microchip Technology AT90CAN128-16MJ
Microcontrollers Microchip Technology AT90CAN128-16MJ Overview
The Microcontrollers Microchip Technology AT90CAN128-16MJ is a highly efficient 8-bit MCU from Microchip Technology, designed to meet the demanding requirements of embedded systems. Equipped with 128KB of flash memory, this microcontroller offers ample space for application code and data storage, making it ideal for complex applications that require robust operation and flexibility. The AT90CAN128-16MJ operates at a frequency of up to 16 MHz, providing a balanced combination of power consumption and processing speed, optimized for automotive and industrial applications.