AT89S53-24AI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AT89S53-24AI
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 12KB FLASH 44TQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Subcategory :
Microcontrollers
Connectivity :
SPI, UART/USART
Mounting Type :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
PWM Channels :
No
Package Shape :
Square
Core Size :
8-Bit
External Data Bus Width :
8
HTS Code :
ROM Programmability :
Flash
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Surface Mount :
yes
Published :
Base Product Number :
AT89S53
Program Memory Size :
12KB 12K x 8
Bit Size :
8
Power Supplies :
5 V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
JESD-30 Code :
S-PQFP-G44
Package :
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Has ADC :
No
Terminal Form :
Gull wing
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
DMA Channels :
ROM (words) :
Length :
10 mm
EEPROM Size :
JESD-609 Code :
e0
Supply Current-Max :
25 mA
Oscillator Type :
Internal
Series :
89S
Temperature Grade :
Industrial
Packaging :
Tray
Pin Count :
44
Peripherals :
WDT
Seated Height-Max :
1.2 mm
RAM Size :
256 x 8
Atmel Corporation
Program Memory Type :
Flash
Terminal Pitch :
0.8 mm
Address Bus Width :
16
Number of Terminals :
44
Width :
10 mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
RAM (bytes) :
256
Number of I/O Lines :
32
Speed :
24MHz
Package / Case :
44-TQFP
DAC Channels :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Core Processor :
Data Converters :
CPU Family :
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Position :
QUAD
Number of I/O :
32
Base Part Number :
AT89S53
Product Status :
Obsolete
Technology :
CMOS
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Datasheets
AT89S53-24AI
Microchip Technology AT89S53-24AI
Microcontrollers Microchip Technology AT89S53-24AI Overview
AT89S53-24AI Features
This microcontroller boasts several features that make it suitable for a broad range of applications. Key attributes include its 8-bit CPU, 12KB of on-chip Flash programming memory which is ideal for iterative development processes, and a wide operating voltage range from 2.7V to 5.5V, allowing for flexible integration into various circuit designs. Additionally, the AT89S53-24AI supports enhanced power-saving modes, which is crucial for portable and low-power applications.