AT89LV51-12PI
Mfr.Part #
AT89LV51-12PI
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 40DIP
Series :
89LV
Base Product Number :
AT89LV51
Packaging :
Tube
Data Converters :
External Data Bus Width :
8
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Seated Height-Max :
5.59 mm
Width :
15.24 mm
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Mounting Type :
Through Hole
HTS Code :
CPU Family :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Address Bus Width :
16
Length :
52.2 mm
Base Part Number :
AT89LV51
Power Supplies :
3/5 V
Bit Size :
8
Pin Count :
40
Reach Compliance Code :
Unknown
Package :
Tube
Product Status :
Obsolete
ROM Programmability :
Flash
Package Shape :
RECTANGULAR
Has ADC :
No
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~6V
Terminal Position :
Dual
Supply Current-Max :
20 mA
Number of I/O :
32
Number of Terminals :
40
Terminal Pitch :
2.54 mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Temperature Grade :
Industrial
RAM Size :
128 x 8
RAM (bytes) :
128
Published :
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Core Processor :
JESD-609 Code :
e0
Program Memory Size :
4KB 4K x 8
Number of I/O Lines :
32
Peripherals :
Subcategory :
Microcontrollers
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Surface Mount :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Speed :
12MHz
DMA Channels :
JESD-30 Code :
R-PDIP-T40
Supplier Device Package :
40-PDIP
Connectivity :
UART/USART
Technology :
CMOS
Atmel Corporation
EEPROM Size :
DAC Channels :
ROM (words) :
PWM Channels :
Qualification Status :
Not Qualified
Datasheets
AT89LV51-12PI
Introducing Microcontrollers Microchip Technology AT89LV51-12PI from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~85°C, Base Part Number:AT89LV51, Package / Case:40-DIP (0.600, 15.24mm), AT89LV51-12PI pinout, AT89LV51-12PI datasheet PDF, AT89LV51-12PI amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology AT89LV51-12PI ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.