AT89LP51ID2-20AAU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AT89LP51ID2-20AAU
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44LQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Number of Terminations :
44
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
89LP
RAM Size :
2.25K x 8
DAC Channels :
yes
Mount :
Surface Mount
Core Size :
8-Bit
yes
Supply Current-Max :
7 mA
Program Memory Type :
Flash
Mounting Style :
SMD/SMT
Terminal Pitch :
0.8mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Max Supply Voltage :
5.5 V
Max Operating Temperature :
85 °C
Bit Size :
8
Number of Pins :
44
Memory Size :
64KB
Power Supplies :
2.5/5V
Seated Height-Max :
1.6 mm
Speed :
20MHz
Min Supply Voltage :
2.4 V
Interfaces :
SPI/UART
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Packaging :
Tray
Interface Type :
2-Wire, SPI, UART
Height Seated (Max) :
1.6mm
Base Product Number :
AT89LP51
External Data Bus Width :
8
Package / Case :
44-LQFP
Terminal Position :
QUAD
Package :
Tray
Data Converter :
A/D 7x10b
Published :
Has ADC :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of I/O :
40
DMA Channels :
No
RoHS :
Details
Core Architecture :
Number of I/O Lines :
40
Base Part Number :
AT89LP51ID2
Number of Timers/Counters :
3
CPU Family :
Package Shape :
Square
Number of Terminals :
Height :
1.6 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Memory Type :
Flash
Watchdog Timer :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.4V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Length :
10mm
Number of Programmable I/O :
36
Terminal Form :
Gull wing
EEPROM Size :
4K x 8
Supply Voltage :
3V
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Connectivity :
EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
RAM (bytes) :
Max Frequency :
20 MHz
Device Core :
Data Converters :
A/D 7x10b
Data Bus Width :
8B
Core Processor :
Address Bus Width :
16
JESD-30 Code :
S-PQFP-G44
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Oscillator Type :
Internal
Supplier Device Package :
44-LQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.4V~5.5V
Min Operating Temperature :
-40 °C
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Microchip
Factory Lead Time :
12 Weeks
Product Status :
Active
Temperature Grade :
Industrial
Interface :
2-Wire, EBI/EMI, I2C, SPI, UART, USART
ROM (words) :
PWM Channels :
Pbfree Code :
ROM Programmability :
Width :
12 mm
Number of I/Os :
36 I/O
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Qualification Status :
Not Qualified
Frequency :
20MHz