AT89C55-33JC
Mfr.Part #
AT89C55-33JC
Package / Case
44-LCC (J-Lead)
Description
IC MCU 8BIT 20KB FLASH 44PLCC
Base Product Number :
AT89C55
Supplier Device Package :
44-PLCC (16.59x16.59)
Program Memory Type :
Flash
Packaging :
Tube
Series :
89C
Product Status :
Obsolete
Base Part Number :
AT89C55
Operating Temperature :
0°C~70°C
Package :
Tube
8-Bit
Data Converters :
Speed :
33MHz
EEPROM Size :
Program Memory Size :
20KB 20K x 8
RAM Size :
256 x 8
Surface Mount
Number of I/O :
32
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V