AT89C51-24AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AT89C51-24AC
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 44TQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Series :
89C
Terminal Position :
QUAD
Seated Height-Max :
1.2 mm
Package Shape :
Square
Oscillator Type :
Internal
JESD-30 Code :
S-PQFP-G44
Qualification Status :
Not Qualified
Connectivity :
UART/USART
Product Status :
Obsolete
Program Memory Type :
Flash
Published :
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Package :
Tray
Subcategory :
Microcontrollers
HTS Code :
DMA Channels :
No
Has ADC :
No
Base Part Number :
AT89C51
Number of Terminals :
44
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Reach Compliance Code :
Unknown
Atmel Corporation
RAM (bytes) :
128
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
External Data Bus Width :
8
Core Processor :
Speed :
24MHz
JESD-609 Code :
e0
Pin Count :
44
Package / Case :
44-TQFP
Peripherals :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Width :
10 mm
PWM Channels :
EEPROM Size :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
CPU Family :
Power Supplies :
5 V
Mounting Type :
Surface Mount
Bit Size :
8
Base Product Number :
AT89C51
Number of I/O Lines :
32
Operating Temperature :
0°C~70°C
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
RAM Size :
128 x 8
Terminal Pitch :
0.8 mm
ROM (words) :
ROM Programmability :
Flash
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Program Memory Size :
4KB 4K x 8
Core Size :
8-Bit
Length :
10 mm