AT62-12-0166
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AT62-12-0166
Manufacturer
Amphenol Sine Systems
Description
CONN SCKT 12-14AWG NICKEL CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Sine Systems
Product Category :
Multi Purpose
Radiation Hardening :
No
Contact Finish :
Nickel
Housing Material :
Copper
Gender :
FEMALE
Contact Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Connector, Rectangular, Signal, Socket
Wire Gauge :
12-14 AWG
Orientation :
Straight
Pin or Socket :
Socket
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
25A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
CABLE
Wire/Cable Gauge :
12 AWG
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
REACH SVHC :
Unknown
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Shielding :
Unshielded
Insulation Resistance :
1Ohm
Series :
A
Max Operating Temperature :
125°C