AT49F1025-55VC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AT49F1025-55VC
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
40-TFSOP (0.488, 12.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC FLASH 1MBIT PARALLEL 40VSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Memory
Access Time :
55ns
Product Status :
Obsolete
Memory Format :
Flash
Series :
Base Part Number :
AT49F1025
Write Cycle Time - Word, Page :
50µs
Memory Interface :
Parallel
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Packaging :
Tray
Mounting Type :
Surface Mount
Memory Size :
1Mb 64K x 16
Package :
Tray
Operating Temperature :
0°C~70°C TC
Supplier Device Package :
40-VSOP
Memory Type :
Non-Volatile
Base Product Number :
AT49F1025
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Published :
Memory Organization :
64K x 16
Technology :
Flash
Datasheets
AT49F1025-55VC
Introducing Memory Microchip Technology AT49F1025-55VC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:AT49F1025, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:0°C~70°C TC, Package / Case:40-TFSOP (0.488, 12.40mm Width), AT49F1025-55VC pinout, AT49F1025-55VC datasheet PDF, AT49F1025-55VC amp .Beyond Memory Microchip Technology AT49F1025-55VC ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.