AT49F001N-55TC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AT49F001N-55TC
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
32-TFSOP (0.724, 18.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC FLASH 1MBIT PARALLEL 32TSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Memory
Base Product Number :
AT49F001
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Memory Format :
Flash
Access Time :
55ns
Series :
Write Cycle Time - Word, Page :
50µs
Base Part Number :
AT49F001
Published :
Memory Interface :
Parallel
Operating Temperature :
0°C~70°C TC
Memory Size :
1Mb 128K x 8
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Memory Organization :
128K x 8
Package :
Tray
Product Status :
Obsolete
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supplier Device Package :
32-TSOP
Technology :
Flash
Package / Case :
Memory Type :
Non-Volatile
Datasheets
AT49F001N-55TC
Introducing Memory Microchip Technology AT49F001N-55TC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:AT49F001, Operating Temperature:0°C~70°C TC, Package / Case:32-TFSOP (0.724, 18.40mm Width), AT49F001N-55TC pinout, AT49F001N-55TC datasheet PDF, AT49F001N-55TC amp .Beyond Memory Microchip Technology AT49F001N-55TC ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.