AT45DB041B-TC-2.5
Mfr.Part #
AT45DB041B-TC-2.5
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-TSSOP (0.465, 11.80mm Width)
Description
IC FLASH 4MBIT SPI 15MHZ 28TSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Memory
Base Part Number :
AT45DB041
Memory Size :
4Mb 264Bytes x 2048 pages
Package / Case :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6 V
Write Protection :
Hardware
Write Cycle Time - Word, Page :
14ms
Clock Frequency :
15MHz
Product Status :
Obsolete
HTS Code :
Supplier Device Package :
28-TSOP
Standby Current-Max :
0.00001 A
Package Shape :
RECTANGULAR
Pin Count :
28
Memory Format :
Flash
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
8 mm
Qualification Status :
Not Qualified
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
JESD-609 Code :
e0
Reach Compliance Code :
Compliant
Surface Mount :
yes
Seated Height-Max :
1.2 mm
Memory Type :
Non-Volatile
Serial Bus Type :
SPI
ECCN Code :
EAR99
Atmel Corporation
Terminal Pitch :
0.5 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Memory Interface :
SPI
Subcategory :
Flash Memories
Voltage - Supply :
2.5V~3.6V
Power Supplies :
2.7/3.3 V
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Series :
Type :
NOR TYPE
Number of Functions :
1
Terminal Form :
Gull wing
Organization :
4MX1
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Package :
Tray
Number of Words :
4194304 words
Programming Voltage :
2.7 V
Memory IC Type :
Flash
Operating Temperature :
0°C~70°C TC
Length :
11.8 mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5 V
Number of Terminals :
28
Memory Density :
4194304 bit
Memory Organization :
264 Bytes x 2048 pages
Supply Current-Max :
0.01 mA
Additional Feature :
ORGANIZED AS 2048 PAGES OF 264 BYTES EACH
Memory Width :
1
Packaging :
Tray
Parallel/Serial :
Serial
Terminal Position :
Dual
Base Product Number :
AT45DB041
Datasheets
AT45DB041B-TC-2.5
Introducing Memory Microchip Technology AT45DB041B-TC-2.5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:AT45DB041, Package / Case:28-TSSOP (0.465, 11.80mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Type:NOR TYPE, Operating Temperature:0°C~70°C TC, AT45DB041B-TC-2.5 pinout, AT45DB041B-TC-2.5 datasheet PDF, AT45DB041B-TC-2.5 amp .Beyond Memory Microchip Technology AT45DB041B-TC-2.5 ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology AT45DB041B-TC-2.5
Memory Microchip Technology AT45DB041B-TC-2.5 Overview
The Memory Microchip Technology AT45DB041B-TC-2.5 is a high-performance 4Mbit SPI flash memory device ideal for a broad range of applications. This integrated circuit is designed to deliver high-speed data storage and retrieval with a maximum clock frequency of 15MHz, making it perfectly suited for devices requiring quick access to non-volatile memory. Manufactured by Microchip Technology, a leader in the semiconductor industry, this product ensures reliability and durability for critical applications. The compact 28TSOP package allows for efficient use of PCB space, which is crucial for modern electronic designs.
AT45DB041B-TC-2.5 Features
  • 4Mbit of SPI flash memory
  • High-speed performance with clock frequencies up to 15MHz