AT40K20-2BQJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AT40K20-2BQJ
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
144-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 114 I/O 144LQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Number of Terminals :
144
Number of Inputs :
256
RoHS :
Details
Max Frequency :
100MHz
Mount :
Surface Mount
Package Shape :
Square
Supplier Device Package :
144-LQFP (20x20)
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Memory Size :
1kB
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Number of CLBs :
Seated Height-Max :
1.6 mm
JESD-609 Code :
e3
Package :
Tray
Additional Feature :
MAXIMUM USABLE GATES 30000
Length :
20mm
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Product Status :
Active
Terminal Pitch :
0.5mm
Number of Transceivers :
Microchip
Pbfree Code :
yes
JESD-30 Code :
S-PQFP-G144
Organization :
1024 CLBS, 20000 GATES
Number of Outputs :
256
Number of Logic Cells :
Terminal Finish :
MATTE TIN
Height Seated (Max) :
1.6mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Power Supplies :
5V
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
20mm
Number of Logic Elements/Cells :
Product Category :
FPGA - Field Programmable Gate Array
Number of I/O :
114
Qualification Status :
Not Qualified
Mounting Style :
SMD/SMT
Temperature Grade :
Industrial
Surface Mount :
yes
Number of Gates :
Total RAM Bits :
Number of I/Os :
114 I/O
RAM Size :
1kB
Published :
Brand :
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Position :
QUAD
Package / Case :
144-LQFP
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Terminations :
144
Number of Pins :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Form :
Gull wing
Base Product Number :
AT40K20
Product Type :
Mounting Type :
Operating Supply Voltage :
3.3V
Data Rate :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TC
Combinatorial Delay of a CLB-Max :
2.2 ns
Number of Equivalent Gates :
Supply Voltage :
5V