AT28HC256-90TU
Mfr.Part #
AT28HC256-90TU
Package / Case
28-TSSOP (0.465, 11.80mm Width)
Description
IC EEPROM 256KBIT PAR 28TSOP
Stock
128
In Stock :
128
Number of Words :
32768 words
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Memory Size :
256Kb 32K x 8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5 V
Endurance :
10000 Write/Erase Cycles
Page Size :
64words
Factory Lead Time :
16 Weeks
Microchip Technology Inc
Subcategory :
EEPROMs
Schedule B :
Contact Plating :
Tin
Interface :
Parallel
Memory Density :
256
Series :
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminals :
28
Terminal Position :
Dual
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Write Cycle Time - Word, Page :
10ms
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Density :
256 kb
Number of Pins :
28
Supply Current-Max :
0.08 mA
Published :
1997
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Data Polling :
yes
Frequency :
90GHz
Reach Compliance Code :
Compliant
Max Supply Voltage :
5.5 V
Command User Interface :
No
Terminal Pitch :
0.55mm
Memory Type :
Non-Volatile
ECCN Code :
EAR99
Number of Functions :
1
Base Part Number :
AT28HC256
Mounting Type :
Surface Mount
Min Supply Voltage :
4.5 V
JESD-609 Code :
e3
Memory Organization :
32K x 8
Operating Mode :
ASYNCHRONOUS
Operating Temperature :
-40°C~85°C TC
Number of Terminations :
Interfaces :
Parallel
Organization :
32KX8
Package / Case :
Memory Format :
EEPROM
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Supply Voltage :
5V
RoHS :
Compliant
Base Product Number :
AT28HC256
Min Operating Temperature :
-40 °C
Parallel/Serial :
Package Shape :
RECTANGULAR
Standby Current-Max :
0.0003A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Supplier Device Package :
28-TSOP
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
Memory Width :
8
Write Cycle Time-Max (tWC) :
10ms
Qualification Status :
Not Qualified
Width :
8mm
Product Status :
Obsolete
Length :
11.8mm
Terminal Form :
Gull wing
Memory Interface :
Nominal Supply Current :
80mA
Toggle Bit :
yes
Package :
Tray
Mount :
Surface Mount
Programming Voltage :
5V
Packaging :
Tray
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5 V
Supply Voltage :
5V
Seated Height-Max :
1.2 mm
Height Seated (Max) :
1.2mm
Temperature Grade :
Industrial
Access Time :
90ns
Max Operating Temperature :
85 °C
Power Supplies :
5V
Datasheets
AT28HC256-90TU
Introducing Memory Microchip Technology AT28HC256-90TU from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:28, Base Part Number:AT28HC256, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TC, Number of Terminations:28, Package / Case:28-TSSOP (0.465, 11.80mm Width), AT28HC256-90TU pinout, AT28HC256-90TU datasheet PDF, AT28HC256-90TU amp .Beyond Memory Microchip Technology AT28HC256-90TU ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.