AT28C010-12TU
Mfr.Part #
AT28C010-12TU
Package / Case
32-TFSOP (0.724, 18.40mm Width)
Description
IC EEPROM 1MBIT PARALLEL 32TSOP
Memory
Operating Supply Voltage :
5V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Data Retention :
10
Supply Current-Max :
0.04 mA
Interfaces :
Parallel
Data Polling :
yes
Mount :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Interface :
Parallel, SPI
Rad Hardened :
No
Subcategory :
Memory and Data Storage
Base Part Number :
AT28C010
Operating Mode :
ASYNCHRONOUS
Supplier Device Package :
32-TSOP
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage :
5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Memory Type :
Non-Volatile
RoHS :
Details
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Toggle Bit :
yes
Endurance :
10000 Write/Erase Cycles
Base Product Number :
AT28C010
Seated Height-Max :
1.2 mm
Pbfree Code :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5 V
Surface Mount :
Product Status :
Active
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature (Max) :
85C
Terminal Form :
Gull wing
Operating Supply Current :
40 mA
Frequency :
5MHz
Programming Voltage :
5V
Operating Supply Voltage (Min) :
4.5(V)
Access Time (Max) :
120(ns)
Parallel/Serial :
Parallel
Organization :
128KX8
Memory Organization :
128K x 8
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Height Seated (Max) :
1.2mm
Terminal Pitch :
0.5mm
Mounting Style :
SMD/SMT
JESD-30 Code :
R-PDSO-G32
Number of Terminals :
32
Published :
Series :
Reach Compliance Code :
Compliant
Memory Interface :
Programmable :
Mounting :
Command User Interface :
No
Power Supplies :
5V
Microchip
Operating Supply Voltage (Typ) :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5 V
8
Width :
8mm
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Length :
18.4mm
Standby Current-Max :
0.0002A
Product Type :
Packaging :
Tray
Density :
1 Mb
Write Cycle Time - Word, Page :
10ms
Package Type :
TSOP-I
Package Shape :
RECTANGULAR
Height :
1 mm
Number of Terminations :
32
Mounting Type :
Number of Pins :
Memory Format :
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Radiation Hardening :
Supply Current :
40(mA)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Write Protection :
Operating Temperature (Min) :
-40C
Page Size :
128words
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Package :
Tray
Access Time :
120ns
Lead Free :
Lead Free
Memory Size :
1Mb 128K x 8
Operating Temperature Classification :
Industrial
Nominal Supply Current :
40mA
Interface Type :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TC
Package / Case :
Number of Words :
131072 words
Pin Count :
Write Cycle Time-Max (tWC) :
10ms
Clock Frequency :
5MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Datasheets
AT28C010-12TU
Introducing Memory Microchip Technology AT28C010-12TU from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:AT28C010, Number of Terminations:32, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:32, Operating Temperature:-40°C~85°C TC, Package / Case:32-TFSOP (0.724, 18.40mm Width), AT28C010-12TU pinout, AT28C010-12TU datasheet PDF, AT28C010-12TU amp .Beyond Memory Microchip Technology AT28C010-12TU ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology AT28C010-12TU
[Memory Microchip Technology AT28C010-12TU] Overview
AT28C010-12TU Features
  • 1 megabit (128K x 8) parallel EEPROM
  • Fast parallel access time: 120ns
  • Low power consumption
  • Extended temperature range: -40°C to +85°C