AT27C1024-55VC
Mfr.Part #
AT27C1024-55VC
Package / Case
40-TFSOP (0.488, 12.40mm Width)
Description
IC EPROM 1MBIT PARALLEL 40VSOP
Base Part Number :
AT27C1024
Operating Temperature :
0°C~70°C TC
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Memory Size :
1Mb 64K x 16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Package / Case :
Memory Format :
EPROM
Memory Interface :
Parallel
Packaging :
Tray
Package :
Tray
Memory Organization :
64K x 16
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Supplier Device Package :
40-VSOP
Series :
Write Cycle Time - Word, Page :
Access Time :
55ns
Base Product Number :
AT27C1024
Product Status :
Obsolete
Datasheets
AT27C1024-55VC
Introducing Memory Microchip Technology AT27C1024-55VC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:AT27C1024, Operating Temperature:0°C~70°C TC, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:40-TFSOP (0.488, 12.40mm Width), AT27C1024-55VC pinout, AT27C1024-55VC datasheet PDF, AT27C1024-55VC amp .Beyond Memory Microchip Technology AT27C1024-55VC ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.