AT25M01-UUM-T
Mfr.Part #
AT25M01-UUM-T
Package / Case
8-XFBGA, WLCSP
Description
IC EEPROM 1MBIT SPI 20MHZ 8WLCSP
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Access Time :
20 ns
Package :
Tape and Reel (TR)
Supply Current-Max :
0.01 mA
Package / Case :
8-XFBGA, WLCSP
Supply Voltage :
5V
EEPROM
Brand :
Memory Interface :
SPI
Subcategory :
Memory and Data Storage
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.7 V AND 2.5 V AT 5 MHZ AND 10 MHZ RESPECTIVELY
Clock Frequency :
20MHz
Height Seated (Max) :
0.54mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Serial Bus Type :
SPI
Data Retention Time-Min :
100
Max Frequency :
20MHz
Memory Density :
1048576 bit
Write Cycle Time - Word, Page :
5ms
Package Shape :
UNSPECIFIED
Microchip
Density :
1 Mb
Terminal Form :
Ball
Endurance :
1000000 Write/Erase Cycles
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Standby Current-Max :
0.000003A
Terminal Pitch :
0.43mm
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Functions :
1
Write Protection :
HARDWARE/SOFTWARE
Parallel/Serial :
Serial
Base Product Number :
AT25M01
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Reach Compliance Code :
Compliant
Memory Organization :
128K x 8
JESD-609 Code :
e1
Supplier Device Package :
8-WLCSP
Product Type :
RoHS :
Details
JESD-30 Code :
X-PBGA-B8
Seated Height-Max :
0.54 mm
Number of Terminations :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Temperature Grade :
Industrial
Interface :
SPI, Serial
Number of Words :
131072 words
Voltage - Supply :
1.7V~5.5V
Contact Plating :
Copper, Silver, Tin
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Mount :
Memory Size :
1Mb 128K x 8
Organization :
128KX8
Published :
Product Status :
Active
Series :
Power Supplies :
1.8/5V
yes
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V