AT25320AN-SQ27EI
Mfr.Part #
AT25320AN-SQ27EI
Manufacturer
Atmel (Microchip Technology)
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Description
AT25320 - EEPROM, 4KX8, SERIAL
Manufacturer :
Atmel (Microchip Technology)
Product Category :
Memory
Series :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package :
8-SOIC
Memory Interface :
SPI
Product Status :
Active
Base Product Number :
AT25320
Memory Format :
EEPROM
Write Cycle Time - Word, Page :
5ms
Memory Type :
Non-Volatile
Package :
Bulk
Memory Size :
32Kbit
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Clock Frequency :
5 MHz
Voltage - Supply :
2.7V ~ 5.5V
Memory Organization :
4K x 8
Access Time :
40 ns
Datasheets
AT25320AN-SQ27EI
Introducing Memory Atmel (Microchip Technology) AT25320AN-SQ27EI from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA), Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), AT25320AN-SQ27EI pinout, AT25320AN-SQ27EI datasheet PDF, AT25320AN-SQ27EI amp .Beyond Memory Atmel (Microchip Technology) AT25320AN-SQ27EI ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
- Memory IC - Series
AT25320AN-SQ27EI Overview
As far as memory types are concerned, Non-Volatile is considered to be its memory type. In the case of 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), it is embedded within the case. A memory chip with a capacity of 32Kbit is used on this device. There is a mainstream memory format used by this device, which is called EEPROM-format memory. This device has an extended operating temperature range of -40°C ~ 125°C (TA), so it's perfect for a wide range of demanding applications. It is capable of handling a voltage supply of 2.7V ~ 5.5V. As far as the mounting type is concerned, Surface Mount is recommended. In the memory, there is a clock frequency rotation that ranges 5 MHz. This part plays an important role in applications that target the - series of memory devices.
AT25320AN-SQ27EI Features
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)