AT24C32A-10TU-2.7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AT24C32A-10TU-2.7
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC EEPROM 32KBIT I2C 8TSSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Memory
Packaging :
Tube
Clock Frequency :
400kHz
Mounting Type :
Surface Mount
Memory Size :
32Kb 4K x 8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Memory Format :
EEPROM
Access Time :
900ns
Base Product Number :
AT24C32
Write Cycle Time - Word, Page :
5ms
Memory Type :
Non-Volatile
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Memory Organization :
4K x 8
Package / Case :
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Package :
Tube
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
8-TSSOP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Memory Interface :
I2C
Series :
Base Part Number :
AT24C32
Datasheets
AT24C32A-10TU-2.7
Introducing Memory Microchip Technology AT24C32A-10TU-2.7 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:AT24C32, AT24C32A-10TU-2.7 pinout, AT24C32A-10TU-2.7 datasheet PDF, AT24C32A-10TU-2.7 amp .Beyond Memory Microchip Technology AT24C32A-10TU-2.7 ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology AT24C32A-10TU-2.7
Memory Microchip Technology AT24C32A-10TU-2.7 Overview
AT24C32A-10TU-2.7 Features
  • Wide operating voltage range (2.7V to 5.5V) makes this EEPROM versatile for various electronic applications, from industrial to consumer electronics.