AT24C32A-10PU-2.7
Mfr.Part #
AT24C32A-10PU-2.7
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC EEPROM 32KBIT I2C 400KHZ 8DIP
Memory
Base Part Number :
AT24C32
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7 V
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Density :
32 kb
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Memory Organization :
4K x 8
Access Time :
900ns
Package :
Tube
Seated Height-Max :
5.334 mm
Number of Words :
4096 words
Clock Frequency :
400kHz
Mounting Type :
Through Hole
Package Shape :
RECTANGULAR
Write Cycle Time-Max (tWC) :
10 ms
ECCN Code :
EAR99
Subcategory :
EEPROMs
Pin Count :
8
Memory Width :
8
Number of Functions :
1
Write Protection :
Hardware
Mount :
Memory Type :
Non-Volatile
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Write Cycle Time - Word, Page :
5ms
Memory Size :
32Kb 4K x 8
Interface :
2-Wire, I2C, Serial
Frequency :
400kHz
HTS Code :
Temperature Grade :
Industrial
Number of Pins :
Nominal Supply Current :
3mA
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Serial Bus Type :
I2C
Memory IC Type :
EEPROM
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5 V
Max Supply Voltage :
5.5V
Data Retention Time-Min :
100
Terminal Pitch :
2.54 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Operating Temperature :
85°C
Product Status :
Obsolete
Terminal Position :
Dual
Base Product Number :
AT24C32
Parallel/Serial :
Serial
Width :
7.62 mm
Memory Format :
EEPROM
Standby Current-Max :
0.000002 A
Power Supplies :
3/5 V
JESD-30 Code :
R-PDIP-T8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Supply Voltage :
2.7V
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Packaging :
Tube
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Organization :
4KX8
Number of Terminals :
Reach Compliance Code :
Unknown
Memory Density :
32768 bit
Length :
9.271 mm
Series :
AT24C32A-10PU-2.7
REACH SVHC :
No SVHC
Surface Mount :
No
I2C Control Byte :
1010DDDR
Endurance :
1000000 Write/Erase Cycles
Memory Interface :
I2C
Supply Current-Max :
0.003 mA
Atmel Corporation
Qualification Status :
Not Qualified
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Supplier Device Package :
8-PDIP
Min Operating Temperature :
-40°C
Datasheets
AT24C32A-10PU-2.7
Introducing Memory Microchip Technology AT24C32A-10PU-2.7 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:AT24C32, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:8, Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), AT24C32A-10PU-2.7 pinout, AT24C32A-10PU-2.7 datasheet PDF, AT24C32A-10PU-2.7 amp .Beyond Memory Microchip Technology AT24C32A-10PU-2.7 ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology AT24C32A-10PU-2.7
[Memory Microchip Technology AT24C32A-10PU-2.7] Overview
Discover unparalleled data storage and retrieval capabilities with the Memory Microchip Technology AT24C32A-10PU-2.7. Designed to meet the demanding requirements of industrial applications, this integrated circuit EEPROM offers exceptional performance and reliability. With a capacity of 32KBIT and operating on the I2C interface at 400KHZ, this device ensures swift data transfer rates, making it ideal for high-throughput environments.
AT24C32A-10PU-2.7 Features
  • 32KBIT EEPROM capacity
  • I2C interface operating at 400KHZ