AT24C256-10TI-2.7
Mfr.Part #
AT24C256-10TI-2.7
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC EEPROM 256KBIT I2C 8TSSOP
Memory
Memory Organization :
32K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Base Product Number :
AT24C256
Package :
Tube
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Series :
Memory Interface :
I2C
Base Part Number :
AT24C256
Clock Frequency :
1MHz
Packaging :
Tube
Supplier Device Package :
8-TSSOP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Access Time :
550ns
Write Cycle Time - Word, Page :
10ms
Product Status :
Obsolete
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Memory Size :
256Kb 32K x 8
Memory Type :
Non-Volatile
Memory Format :
EEPROM
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Datasheets
AT24C256-10TI-2.7
Introducing Memory Microchip Technology AT24C256-10TI-2.7 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Base Part Number:AT24C256, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, AT24C256-10TI-2.7 pinout, AT24C256-10TI-2.7 datasheet PDF, AT24C256-10TI-2.7 amp .Beyond Memory Microchip Technology AT24C256-10TI-2.7 ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.