AT24C128-10TI-2.7
Mfr.Part #
AT24C128-10TI-2.7
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC EEPROM 128KBIT I2C 8TSSOP
Memory
Base Product Number :
AT24C128
Number of Pins :
8
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Memory Format :
EEPROM
Package / Case :
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Nominal Supply Current :
3mA
Lead Free :
Contains Lead
Package :
Tube
Max Supply Voltage :
5.5V
Access Time :
550ns
Series :
Base Part Number :
AT24C128
Clock Frequency :
1MHz
Density :
128 kb
Memory Interface :
I2C
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-40°C
Frequency :
1MHz
Product Status :
Obsolete
Interface :
2-Wire, I2C, Serial
Mounting Type :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
85°C
Max Frequency :
400kHz
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Write Cycle Time - Word, Page :
10ms
Memory Type :
Non-Volatile
Memory Organization :
16K x 8
Supplier Device Package :
8-TSSOP
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Supply Voltage :
2.7V
Memory Size :
128Kb 16K x 8
Datasheets
AT24C128-10TI-2.7
Introducing Memory Microchip Technology AT24C128-10TI-2.7 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:8, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Base Part Number:AT24C128, Mounting Type:Surface Mount, AT24C128-10TI-2.7 pinout, AT24C128-10TI-2.7 datasheet PDF, AT24C128-10TI-2.7 amp .Beyond Memory Microchip Technology AT24C128-10TI-2.7 ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology AT24C128-10TI-2.7
Memory Microchip Technology AT24C128-10TI-2.7 Overview
AT24C128-10TI-2.7是Microchip Technology的一款EEPROM集成电路,提供128Kbit的存储容量。作为一款具备I2C接口的8TSSOP封装器件,这款产品在小尺寸的同时,具备高效的读写性能。凭借其灵活性和可靠性,AT24C128-10TI-2.7非常适合多种工业和消费级应用。其工作电压范围为2.7V到5.5V,提供了广泛的兼容性。对于需要稳定非易失性存储的客户来说,这款Memory Microchip Technology AT24C128-10TI-2.7是一款值得考虑的产品。
AT24C128-10TI-2.7 Features
- 支持I2C接口,最大通信速度可达1MHz
- 128Kbit存储容量,适用于存储大量数据
- 8TSSOP封装,节省空间