AT17LV512-10SI
Mfr.Part #
AT17LV512-10SI
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC CONFIG SEEPROM 512K 20SOIC
Stock
23
In Stock :
23
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Configuration Proms for FPGAs
Packaging :
Tube
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Contains Lead
Operating Supply Current :
10mA
Package :
Tube
Number of Pins :
20
Max Operating Temperature :
85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Min Supply Voltage :
4.5V
Max Frequency :
15MHz
Product Status :
Active
Memory Size :
512kB
Programmable Type :
Serial EEPROM
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Interface :
Serial
Base Product Number :
AT17LV512
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Supplier Device Package :
20-SOIC
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Base Part Number :
AT17LV512
Memory Type :
EEPROM
Published :
1997
RoHS :
Compliant
Voltage - Supply :
3V~3.6V 4.5V~5.5V
Max Supply Voltage :
5.5V
Datasheets
AT17LV512-10SI
Introducing Configuration Proms for FPGAs Microchip Technology AT17LV512-10SI from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:20, Operating Temperature:-40°C~85°C, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Base Part Number:AT17LV512, AT17LV512-10SI pinout, AT17LV512-10SI datasheet PDF, AT17LV512-10SI amp .Beyond Configuration Proms for FPGAs Microchip Technology AT17LV512-10SI ,we also offer AT17LV128-10SI, EPCV4SI8N, XC17S150XLSO20C, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.