AT16-18SE-EKSR02
Mfr.Part #
AT16-18SE-EKSR02
Description
CONN PLUG HSG 18POS
Rectangular Connector Housings
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Color :
Gray
Connector Type :
PLUG
Number of Positions :
18 Position
Number of Rows :
3
Contact Type :
Female Socket
Contact Gender :
Socket (Female)
Current Rating :
13 A
Features :
Sealed, Strain Relief
Series :
A
Insulation Resistance :
1000 MOhms
- 55 C
Housing Material :
Thermoplastic (TP)
Contact Termination :
Crimp
Package :
Box
Voltage Rating :
250 V