AT16-18SA-K004
Mfr.Part #
AT16-18SA-K004
Description
CONN PLUG HSG 18POS
Rectangular Connector Housings
Gender :
Plug (RP - Female)
Base Product Number :
AT16
Current Rating :
13 A
Note :
Contacts Not Included
Accessory Type :
Number of Rows :
3 Row
Voltage Rating :
250 V
Product :
Connectors
Type :
18-Way
Mounting Angle :
Straight
Color :
Black
Product Status :
Active
Fastening Type :
Latch Lock
Features :
Cap (Cover), Sealed
Row Spacing :
Connector Type :
PLUG
Contact Gender :
Without Socket Contacts
Housing Material :
Thermoplastic (TP)
Insulation :
Insulated
Contact Type :
Socket
IP Rating :
IP67
For Use With :
Amphenol AT Series Size 16 20-14AWG Automotive Socket Contacts
Insulation Resistance :
1000 MOhms
RoHS :
Details
Series :
A
Package :
Box
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Pitch :
Mounting Style :
Cable Mount / Free Hanging
Number of Positions :
18 Position