AT16-18SA-EKSR02
Mfr.Part #
AT16-18SA-EKSR02
Description
CONN PLUG HSG 18POS
Contact Type :
Female Socket
Connector Type :
PLUG
Voltage Rating :
250 V
Features :
Sealed, Strain Relief
Insulation Resistance :
1000 MOhms
Base Product Number :
AT16
Package :
Active
Housing Material :
Thermoplastic (TP)
Row Spacing :
Color :
Gray
Note :
Contacts Not Included
Series :
A
Current Rating :
13 A
Contact Termination :
Crimp
Fastening Type :
Latch Lock
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of Positions :
18 Position