AT16-18PC-PM11
Mfr.Part #
AT16-18PC-PM11
Description
CONN RCPT HSG 18POS
Stock
31
In Stock :
31
Contact Type :
Pin
Contact Gender :
Without Pin Contacts
Maximum Operating Temperature :
Color :
Green
Contact Termination :
Crimp
Package :
Active
Voltage Rating :
250 V
Connector Type :
Receptacle
Row Spacing :
Base Product Number :
AT16
Current Rating :
13 A
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
18 Position
Features :
Cap (Cover), Mounting Flange, Sealed
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Gender :
Receptacle (RP - Male)
Mounting Angle :
Straight
Insulation :
Insulated
Type :
18-Way
Series :
A
Insulation Resistance :
1000 MOhms