AT0805DRE072K37L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AT0805DRE072K37L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 2.37K OHM 0.5% 1/8W 0805
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
125mW
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Resistance :
2.37kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
AT
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
16 Weeks
Composition :
Thin Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
609.6μm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
AT0805DRE072K37L
YAGEO AT0805DRE072K37L
AT Series, Thin Film, 2.37kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C