AT0603CRD071K87L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AT0603CRD071K87L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.87K OHM 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Height :
550μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
24 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±0.25%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
75V
Pbfree Code :
yes
Resistance :
1.87kOhm
Power Rating :
100mW
Ratings :
AEC-Q200
Series :
AT
Composition :
Thin Film
Max Power Dissipation :
100mW
Datasheets
AT0603CRD071K87L
YAGEO AT0603CRD071K87L
AT Series, Thin Film, 1.87kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.25%, -55°C~155°C