AT0603BRD0718R7L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AT0603BRD0718R7L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 18.7 OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.1%
Height :
550μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Max Power Dissipation :
100mW
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
18.7Ohm
Power Rating :
100mW
Voltage - Rated :
75V
Series :
AT
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Factory Lead Time :
24 Weeks
Published :
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
AT0603BRD0718R7L
YAGEO AT0603BRD0718R7L
AT Series, Thin Film, 18.7Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C