AT0402DRE072K7L
Mfr.Part #
AT0402DRE072K7L
Description
RES SMD 2.7K OHM 0.5% 1/16W 0402
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
2.7kohm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
63mW
Datasheets
AT0402DRE072K7L
YAGEO AT0402DRE072K7L
AT Series, Thin Film, 2.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C