AT0402DRE0712KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AT0402DRE0712KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 12K OHM 0.5% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
12kOhm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Series :
AT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
63mW
Height :
355.6μm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Published :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Composition :
Thin Film
Datasheets
AT0402DRE0712KL
YAGEO AT0402DRE0712KL
AT Series, Thin Film, 12kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C