AT0402DRD0768K1L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AT0402DRD0768K1L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 68.1KOHM 0.5% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Series :
AT
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
63mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Published :
Height :
355.6μm
Composition :
Thin Film
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
68.1kOhm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Datasheets
AT0402DRD0768K1L
YAGEO AT0402DRD0768K1L
AT Series, Thin Film, 68.1kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C