AT0402CRD0727K4L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AT0402CRD0727K4L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 27.4K OHM 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±0.25%
Composition :
Thin Film
Height :
355.6μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
AT
Resistance :
27.4kOhm
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
AT0402CRD0727K4L
YAGEO AT0402CRD0727K4L
AT Series, Thin Film, 27.4kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C