AT0402BRD077K5L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AT0402BRD077K5L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thin Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
AT
Published :
2016
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
7.5kOhm
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
63mW
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Height :
355.6μm
Datasheets
AT0402BRD077K5L
YAGEO AT0402BRD077K5L
AT Series, Thin Film, 7.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C