AT0402BRD0716R2L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AT0402BRD0716R2L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 16.2 OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Series :
AT
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Resistance :
16.2Ohm
Composition :
Thin Film
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Max Power Dissipation :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Height :
355.6μm
Datasheets
AT0402BRD0716R2L
YAGEO AT0402BRD0716R2L
AT Series, Thin Film, 16.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C