ASV-27.000MHZ-EJ-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ASV-27.000MHZ-EJ-T
Manufacturer
Abracon
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
XTAL OSC XO 27.0000MHZ HCMOS SMD
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Oscillators
Additional Feature :
TRI-STATE; ENABLE/DISABLE FUNCTION; TAPE AND REEL
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
10 Weeks
Width :
5.08mm
Symmetry-Max :
40/60 %
Standard Frequency :
27 MHz
Mounting Feature :
Surface Mount
Function :
Enable/Disable
Frequency Stability :
±20ppm
Output Load :
10 TTL, 15 pF
Min Supply Voltage :
2.97V
Ratings :
Min Operating Temperature :
-20°C
Lead Free :
Lead Free
Frequency Tolerance :
0.002%
Number of Pins :
4
Output Format :
HCMOS
Subcategory :
Oscillators
Absolute Pull Range (APR) :
Product Status :
Active
Product Category :
Standard Clock Oscillators
Current - Supply (Max) :
15mA
Operating Supply Voltage (Max) :
3.63(V)
Mounting :
Surface Mount
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Max Operating Temperature :
70°C
Frequency :
27MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Supply Voltage (Min) :
2.97(V)
Operating Temp Range :
-20C to 70C
Screening Level :
COMMERCIAL
Product Length (mm) :
7(mm)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Programmable :
No
Product Height (mm) :
1.8(mm)
Oscillator Type :
HCMOS/TTL
Load Capacitance :
15pF
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
0.276Lx0.200W 7.00mmx5.08mm
Radiation Hardening :
Depth :
5.08mm
Operating Supply Voltage :
3.3V
Termination Style :
SMD/SMT
Fall Time-Max :
4 ns
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Reach Compliance Code :
Compliant
Type :
XO (Standard)
Rad Hardened :
Mounting Type :
Height - Seated (Max) :
0.071 (1.80mm)
Product Depth (mm) :
Series :
ASV
yes
Frequency Aging :
?5(1st) ppm/Year
Brand :
Base Resonator :
Crystal
Operating Supply Voltage (Typ) :
3.3
Output Level :
HCMOS/TTL
Current - Supply (Disable) (Max) :
10μA
Pin Count :
4
Termination :
SMD/SMT
Product Type :
Standard Oscillators
Category :
SMD
Physical Dimension :
7.0mm x 5.08mm x 1.8mm
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Voltage - Supply :
3.3V
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Output :
HCMOS
Supplier Package :
SMD
Schedule B :
Length :
7mm
Max Supply Current :
15mA
Mounting Style :
Max Supply Voltage :
3.63V
Pbfree Code :
yes
Mount :
Height :
1.8034mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Minimum Operating Temperature :
- 20 C
RoHS :
Details
Rise Time-Max :
4 ns
Symmetry Max :
60(%)
Operating Temperature :
-20°C~70°C